Sukcesy w wietrznym Montemor

Siedem medali reprezentacji w pierwszej edycji tegorocznego PŚ. Na targanym wiatrem torze w portugalskim Montemor-O-Velho rywalizowała ekipa kajakarek i kanadyjkarzy. Hitem zawodów był od dawna nierozgrywany wyścig czwórek kajakowych na 200 metrów w którym nasza osada zajęła drugie miejsce.

Kanadyjkarze z kompletem finałów

Wszystkie osady wystawione przez trenera Rafała Rogozieckiego popłynęły w finałach. Najlepszy wynik z grupy osiągnął Vincent Słomiński. Zawodnik był drugi w C1 1000, pierwszy w C2 200 w parze z Wiktorem Głazunowem i czwarty w C1 500. Dwa medale wywalczył także Mateusz Kamiński. Kanadyjkarz zdobył srebro w C2 1000 razem z Michałem Kudłą oraz brąz w C1 5000. W olimpijskiej konkurencji dwójek na tysiąc metrów startował też Piotr Kuleta z Marcinem Grzybowskim (V miejsce na ME w Racicach). Tym razem skład zajął czwarte miejsce. W C1 200 i C1 5000 ścigał się Wiktor Głazunow. Zawodnik przypłynął dziewiąty na dwieście i siódmy na pięć tysięcy metrów.

Roszady u kajakarek

Przed regatami trener Tomasz Kryk zapowiedział, że traktuje start szkoleniowo i zamierza sprawdzić kilka nowych ustawień. W stosunku do niedawnych ME sporo zmienił w osadach olimpijskich. W K1 200 popłynęła Karolina Naja zajmując czwarte miejsce w swoim finale, a w
K1 500 Beata Mikołajczyk, która była piąta. W K2 500 ścigała się Marta Walczykiewicz z Edytą Dzieniszewską oraz Ewelina Wojnarowska z Joanną Bruską. Ta pierwsza dwójka była ósma, druga nie awansowała do finałowej dziewiątki. Sporych zmian szkoleniowiec dokonał też w K4 500 w której z ustawienia z Racic została jedynie Ewelina Wojnarowska. Tym razem do łodzi wsiadła  jeszcze Karolina Naja, Beata Mikołajczyk i Anna Włosik. Nowy skład przedzierał się do finału przez półfinał, jednak w ostatecznej rozgrywce dziewczyny popłynęły świetnie i zdobyły srebrny medal. W konkurencjach nieolimpijskich wystartowało pięć naszych osad. Najlepsze wyniki kajakarki osiągnęły na dwusetkę. W K2 200 srebrny medal zdobyła Marta Walczykiewicz z Edytą Dzieniszewską, a w K4 200 kolejne srebro dorzuciła Marta, Karolina, Anna i Ewelina. W K1 1000 ścigała się Marta Walczykiewicz i zajęła szóste miejsce, a w K1 5000 Edyta Dzieniszewska, skończyła na dziewiątej pozycji, oraz Anna Włosik, która przypłynęła na miejscu dwunastym.

Kolejne zawody PŚ już za tydzień w Duisburgu. Regaty w Niemczech będą prawdopodobnie najmocniej obsadzoną edycją tegorocznego pucharu. (TP)