Polski Związek Kajakowy

  • Borowska.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • tacen12.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg

Zasady kwalifikacji o paszport do Rio de Janeiro

Ciekawą walkę o możliwość reprezentowania naszego kraju w Igrzyskach olimpijskich w Rio stoczą kajakarze górscy, którzy wywalczyli na torze w Lee Valley wszystkie możliwe kwalifikacje do Rio.

Przypomnijmy, że na Mistrzostwach Świata w Londynie nasze osady zaprezentowały się doskonale. W kajakowej jedynce srebrny medal wywalczył Mateusz Polaczyk a Maciej Okręglak był 10. Świetnie zaprezentowały się też nasze osady C2, które w finale zajęły 7., 8. i 9. miejsce. Ponieważ w kajakarstwie kwalifikacje na najważniejsze zawody czterolecia zawodnicy zdobywają dla kraju, nikt jak na razie nie może być pewny startu na torze w Rio. Przepustki na letnie igrzyska w Brazylii przypadną najlepszym kajakarzom i kajakarkom wyłonionym w kwalifikacjach.

Kwalifikacje mają na celu wyłonienie najlepszej osady, która będzie reprezentować nasz kraj na Igrzyskach Olimpijskich. Kwalifikacje odbędą się w systemie punktowym. Maksymalna liczba punktów do zdobycia podczas kwalifikacji dla danego zawodnika lub osady wynosi 14.

Pierwszymi zawodami, na których można było zdobyć punkty do rankingu były Mistrzostwa Świata Seniorów w Londynie. Następnymi zawodami, podczas których zawodnicy walczą o punkty olimpijskie, to cykl 4 startów do kwalifikacji narodowej traktowany jako jedne zawody.  Do dalszej klasyfikacji będą brani pod uwagę tylko ci zawodnicy bądź osady, którzy w eliminacjach do kadry narodowej zajęli trzy pierwsze miejsca. Kolejnym startem będą Mistrzostwa Europy Seniorów w Liptowskim Mikulaszu, podczas, którego będzie można uzyskać dodatkowy punkt za miejsce w finale. Cykl kwalifikacji zakończy się w ostatni weekend maja, gdzie rozegrane zostaną zawody Bratislava Open. 

Cykl kwalifikacji do kadry narodowej będzie obejmował łącznie 4 starty, z których 3 najlepsze będą się liczyły do rankingu. Dwa pierwsze odbędą się w Krakowie, a dwa kolejne w Liptowskim Mikulaszu. Warunkiem sklasyfikowania zawodnika bądź osady jest udział we wszystkich czterech startach. Odstępstwem od tej zasady może być kontuzja lub choroba potwierdzona przez lekarza kadry bądź COMS. W przypadku remisu będzie brany pod uwagę czwarty (najgorszy) start. Zawodnicy lub osady, które wywalczyły kwalifikację olimpijską podczas Mistrzostw Świata w Londynie, automatycznie wchodzą w skład trzech osad walczących dalej o prawo startu w Rio de Janeiro.

Zawodnicy z miejsc I - III w każdej konkurencji uzyskują prawo do startu w Mistrzostwach Europy Seniorów oraz zawodach Bratislava Open. Zawodnicy ci uzyskują również możliwość startu w pierwszych trzech Pucharach Świata.

Aby uzyskać prawo startu w kolejnych dwóch rzutach Pucharu Świata, należy w pierwszej części sezonu potwierdzić swój wysoki poziom sportowy. Prawo startu w IV i V rundzie PŚ uzyska zawodnik, który w Mistrzostwach Europy Seniorów i pierwszych trzech rzutach PŚ uzyska przynajmniej raz miejsce w pierwszej 10 w ostatecznej klasyfikacji zawodów.

Jeśli w danej konkurencji zawodnik nie uzyska minimum wynikowego uprawniającego go do startów w IV i V Pucharze Świata będzie musiał wziąć udział w dodatkowym starcie weryfikującym skład kadry. Jednak to Zarząd PZKaj podejmie ostateczną decyzję dotyczącą liczby zawodników, zawodniczek lub osad, które zostaną nominowane do startu w zawodach w danym sezonie po szczegółowej analizie wszystkich danych o prezentowanym poziomie poszczególnych osad oraz zasięgnięciu opinii trenera głównego.  

Punkty będą przyznawane za zdobytą już kwalifikację dla kraju oraz za cykl zawodów eliminacyjnych, w których liczy się uzyskane jak najlepsze miejsce wśród polskich zawodników. Za zajęcie pierwszego miejsca spośród Polaków zawodnik otrzyma 3 punkty, za zajęcie drugiego miejsca 2 punkty i za trzecie miejsce 1 punkt. Dodatkowe punkty można zdobyć podczas Mistrzostw Europy. Zawodnik, który zajmie miejsce w pierwszej 10 otrzyma dodatkowo 1 punkt. W przypadku remisu wynik jest rozstrzygany zawsze na korzyść zawodnika lub osady, który zrobił kwalifikację olimpijską dla kraju.

Pierwsze punkty zostały już przyznane zawodnikom za MŚ w Londynie i na dzień dzisiejszy w najlepszej sytuacji jest Mateusz Polaczyk, który zgarnął już komplet punktów, jakie były do zdobycia.

Najciekawiej z punktu widzenia kibiców i trenerów wygląda sytuacja w C2.

Wszystkie osady, które startowały w finale MŚ w Londynie, są już doświadczone i prezentują bardzo zbliżony poziom sportowy. Różnice tkwią w szczegółach a rywalizacja zawsze podnosi poziom sportowy, który na pewno pozytywnie wpłynie na dobry wynik podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio – powiedział Jarosław Miczek.

Wewnętrzna konkurencja przed najważniejszym startem czterolecia nie powinna zaszkodzić naszym góralom, a tylko podnieść ich poziom sportowy. Zresztą miejsce w każdej konkurencji na torze slalomowym w Rio jest tylko jedno, a chętnych do jego zajęcia znacznie więcej. Rywalizacja o nie wydaje się więc najlepszym sposobem na wyłonienie najlepszych, bo tylko tacy maja szansę na osiągnięcie jak najlepszego wyniku.  

Poniżej ranking punktowy do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro na dzień dzisiejszy:

K1 mężczyzn

Mateusz Polaczyk - 4 punkty

Maciej Okręglak   - 1 punkt

 

K1 kobiet

Natalia Pacierpnik - 2 punkty

 

C1 mężczyzn

Grzegorz Hedwig  - 2 punkty

 

C2 mężczyzn

Piotr Szczepański / Marcin Pochwała - 3 punkty

Michał Wiercioch / Grzegorz Majerczak - 1 punkt

Filip Brzeziński / Andrzej Brzeziński - 1 punkt

 

 

Beata Sokołowska-Kulesza

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 202 gości oraz 0 użytkowników.