Polski Związek Kajakowy

  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • tacen12.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Borowska.jpg
  • belgrad3.jpg

Konsultacje w Kajak Polo mężczyzn

Ma być szybciej, ma być więcej bramek jednym słowem bardziej widowiskowo. Wszystko za sprawą nowych przepisów, które od tego roku pojawiły się na boiskach kajak polo. Wzorując się na przepisie z piłki ręcznej mają one na celu jeszcze większe przyśpieszenie gry, a dotyczą głównie wznowienia po stracie gola.

 

W mojej ocenie tak się stało, gdyż nierzadko drużyna tracąca bramkę w wyniku nowych przepisów jest w stanie szybko odpowiedzieć. Ponieważ zachowując wszystkie warunki wznowienia można zacząć grę mając przewagę liczebną w ataku, są to wtedy efektowne i szybkie bramki no a o to przecież chodzi – powiedział Norbert Watkowski trener mężczyzn.

 

Między innymi o nowych przepisach trenerzy kadry i trenerzy klubowi rozmawiali podczas trzech  konsultacji szkoleniowych, które były zaplanowane po zakończonych Mistrzostwach Europy w kajak polo. Ale specjaliści od tej widowiskowej dyscypliny sportu skupili się nie tylko na teoretycznych aspektach gry. Skoro kajak polo ma szybkością nawiązywać do piłki ręcznej podczas konsultacji szkoleniowych naszej kadry mężczyzn nie zabrakło fachowych porad od trenera tej właśnie dyscypliny sportu.

 

Zajęcia na hali prowadzone były przy współpracy z trenerem Waldemarem Baczyńskim z Bydgoszczy. Trzeba tutaj powiedzieć, że Waldek już wcześniej pracował z kadrą mężczyzn prowadzoną przez trenera Błaszaka, zna więc wymogi dyscypliny, dlatego zajęcia ukierunkowane są już pod kajak polo. Dodatkowo wytrenowane elementy na hali sportowej staramy się przenieść na treningi na basenie już na kajakach, tutaj największy nacisk położony jest na atak pozycyjny, co według mojej oceny jest najtrudniejszym zadaniem taktycznym dla drużyny – powiedział trener koordynator mężczyzn.

 

Nowym elementem wprowadzonym w tym roku w czasie konsultacji trenerskich były zajęcia treningu z wykorzystaniem kettlebell i elementami crossfitu.

 

Możliwości są naprawdę imponujące i już po pierwszych zajęciach można stwierdzić, że trening ten może stać się ważnym punktem planu treningowego – dodał Norbert Watkowski.


Zajęcia teoretyczne na temat wspomnianego kettlbell prowadzone przez instruktorów oraz wykład sędziowski prowadzony przez Jacka Sztubę i Bartosza Okrasińskiego stanowiły ważne uzupełnienie konsultacji,  szczególnie w kontekście nowo wprowadzonych w tym roku przepisów. Udział w części teoretycznej zarówno trenerów jak i zawodników kadry narodowej pozwolił na pełne spojrzenie na nowo wprowadzone reguły gry,  co powinno przełożyć się, na jakość gry w najbliższej przyszłości.

 

Trzecia i ostatnia z zaplanowanych konsultacji odbyła się pod koniec grudnia i była już właściwie rozpoczęciem przygotowań do nowego sezonu. Zajęcia odbywające się na hali sportowej były treningami piłki ręcznej nastawionym na szybki atak pozycyjny. Nie zabrakło treningów koordynacji ruchowej, wspomnianego wcześniej treningu funkcjonalnego, czyli kettlebell i crossfitu.

 

Można powiedzieć, że ten rodzaj treningu odpowiada zawodnikom no i spełnia moje oczekiwania co do okresu przygotowań, w jakim się znajdujemy i już pracujemy nad zaadaptowaniem go w dalszej części sezonu. Włączając w to ostatnie zgrupowanie przed Mistrzostwami Świata, do tego basen z użyciem kajaków, wszystko to  na koniec konsultacji dało się mocno we znaki, nie tylko zawodnikom, ale i trenerom prowadzącym. W czasie konsultacji realizowaliśmy 3 a nawet 4 jednostki treningowe w dniu – mówił Norbert Watkowski.

 

Jeżeli chodzi o plany, to dalej szkolenie realizować będziemy w oparciu o cykl 3-dniowych konsultacji szkoleniowych i zaczynając od 22 stycznia będziemy spotykać się 2-4 razy w miesiącu, czy to na konsultacjach startowych, czy szkoleniowych. W przypadku gdy zawodnicy muszą łączyć treningi ze swoją  pracą zawodową  jest to naprawdę duże obciążenie, ale można powiedzieć, że nareszcie mamy szkolenie centralne na wysokim poziomie – podsumował trener.

 

Nic dziwnego, że podczas konsultacji kajak polo zawodnicy i trenerzy raczej nie narzekali na nudę. Jak przyznają do domów wracali z poczuciem dobrze wykonanej roboty.

 

 

Beata Sokołowska-Kulesza

 

  • k01
  • k02
  • k03
  • k04
  • k05
  • k06
  • k07
  • k08
  • k09
  • k10
  • k11

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.