Akademickie Mistrzostwa Świata dla Polaków

To były już 7., ale pierwsze tak udane dla biało – czerwonych, Akademickie Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie. Polacy zdominowali rywalizację na torze w Montemor w Portugalii. W sumie przywieźli 21 medali.

Akademickie Mistrzostwa Świata rozpoczęły się po udanych dla nas zmaganiach w Pucharze Świata w tym samym miejscu.  Klasą dla siebie byli zawodnicy, na co dzień trenujący właśnie w kadrze narodowej. Dwudziestoletnia Anna Puławska z AZS – AWF Gorzów na AMŚ zdobyła aż 4 złote medale. Najpierw wygrała w kajakowej jedynce 500, później dorzuciła jeszcze złoto w K2 na 200 i K4 na olimpijskim dystansie 500 metrów oraz na 200 metrów.

Pierwszy raz startowałam na Akademickich Mistrzostwach Świata, więc debiut jak najbardziej udany. Mimo zmiennych warunków pokazałam, że potrafię dostosować się do przeciwności pogody i we wszystkich czterech konkurencjach stanąć na najwyższym stopniu podium.  Myślę, że był to również dobry sprawdzian, który pozwolił zdobyć mi kolejne doświadczenie w imprezach rangi światowej – powiedziała Anna Puławska.

Koleżance z uczelni wyników pozazdrościł Wiktor Głazunow i też z toru w Montemor wyciągnął cztery złote krążki. Wygrywał w C1 na 500 metrów, C2 na dystansach 500 i 1000 oraz w C4 na 200 metrów. Cztery złote medale przywiózł też Vincent Słomiński z C1 i C2 1000 m, C2 500 i C4 200 metrów. Michał Łubniewski - 3 złote w C4 200 i 500, C2 200 i srebrny w C1 200.

Na Akademickich Mistrzostwach Świata płynęło mi się całkiem dobrze, zwłaszcza, że byłem nieco podmęczony po startach na PŚ. Starty były kontrolowane od samego początku i wszystkie cele, jakie sobie założyłem udało mi się wykonać – powiedział zadowolony Vincent Słomiński.

Po 3 złote medale zdobyli: Dominika Włodarczyk, Paweł Szandrach, Arsen Śliwiński. Dwa na swoim koncie zebrali: Małgorzata Puławska, Martyna Lisiecka, Lawrence Drojetzki, Denis Ambroziak, Piotr Mazur, Rafał Rosolski i Bartosz Stabno.

Jeden złoty i jeden srebrny dla naszej ekipy zdobył Paweł Kaczmarek, a po jednym medalu złotym zdobyli: Joshua Drojetzki, Dawid Putto, Grzegorz Bryński, Patryk Gluza, Szymon Kosteński i Martin Brzeziński. Po jednym brązowym w K2 500 zdobyły: Karolina Markiewicz z Anną Godek.

Ostatecznie Polacy zdobyli w Portugali 21 medali, z tego aż 18 złotych, 2 srebrne i 1 brązowy.

To był bardzo dobry występ naszej reprezentacji, który dał nam 1. miejsce w klasyfikacji medalowej. To był rekordowy dorobek medalowy w historii 7. Edycji Akademickich Mistrzostw Świata – krótko skwitował trener reprezentacji kobiet do lat 23, Maciej Juhnke.

W Akademickich Mistrzostwach Świata w kajakarstwie wzięło udział 160 zawodników i zawodniczek z 14 krajów europejskich oraz z: Chin, Australii, Japonii i Korei.