Polski Związek Kajakowy

  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Borowska.jpg
  • tacen12.jpg
  • belgrad3.jpg
  • DSC_1832.jpg

Dwójki wybrane

Po sprawdzianach w Wałczu trenerzy podjęli ostateczną decyzję co do osad, które wystąpią w kwalifikacjach olimpijskich. Na 1000 metrów popłynie Mariusz Kujawski z Rafałem Rosolskim, a w sprincie Marek Twardowski z Dawidem Putto. Prawo startu w Londynie otrzyma dwójka, która wygra regaty w swojej konkurencji.

 

Trzech kandydatów

Do osady K2 1000 kandydował Mariusz Kujawski, Rafał Rosolski i Marcin Nickowski, którzy od jesieni ubiegłego roku trenowali wspólnie na zgrupowaniach kadry. Pierwszym poważnym sprawdzianem dla kajakarzy były wyścigi na jedynkach podczas Regat Eliminacyjnych Seniorów. W Poznaniu wygrał Kujawski, Rosolski był trzeci, a Nickowski piąty. Po tych zawodach zawodnicy spotkali się w Wałczu, by tym razem sprawdzić się w osadach.

 

- Po kwietniowych eliminacjach pewne miejsce w dwójce miał Mariusz Kujawski, stąd w przejazdach na czas raz popłynął z Rafałem Rosolskim, a raz z Marcinem Nickowskim. Bieg był filmowany, a za pomocą specjalistycznego sprzętu zmierzyliśmy też siłę ciągu na piórze, przyśpieszenie łodzi i utrzymanie prędkości oraz przechył i zanurzenie kajaka. Po każdym przejeździe sprawdzaliśmy też poziom zakwaszenia organizmu. Charakterystyka wiosłowania w obu przypadkach była bardzo podobna, jednak stoper pokazał, że dystans o 0,6 sekundy szybciej przepłynął Kujawski z Rosolskim i to oni będą walczyć o kwalifikację podczas regat w Poznaniu. Marcin Nickowski trenuje obecnie na jedynce i wystąpi w tej konkurencji na dwóch dystansach podczas najbliższego Pucharu Świata  – mówi Michał Brzuchalski, trener kadry kajakarzy.

 

Sprint do dwójki

W grupie sprinterów, poza Piotrem Siemionowskim, trenował Marek Twardowski, Dawid Putto, Denis Ambroziak i Piotr Mazur. Eliminacje w Poznaniu wygrał Ambroziak, drugi był Twardowski, a trzeci Putto i z tej trójki trener Mariusz Słowiński zdecydował się wyłonić najszybsza osadę do walki o olimpijskie paszporty. Zawodnicy spotkali się na zgrupowaniu w Wałczu i wzięli udział w przejazdach na dwójkach na zasadzie każdy z każdym.

 

- To co panowie pokazali podczas sprawdzianów, to były ich najlepsze wyniki w życiu. Rano o 10.00 jechał Twardowski z Putto, o 12.00 Twardowski z Ambroziakiem, a o 15.00 Putto z Ambroziakiem. Pierwsza para popłynęła 32.27, druga 32.55, a trzecia 32.37. Po sprawdzianie pod uwagę braliśmy opcję jeden i trzy, także zrobiliśmy jeszcze analizę filmu z przejazdów i sprawdziliśmy jak szybko osady pokonują pierwsze pięćdziesiąt metrów. To ważny moment wyścigu, bo w sprincie nie ma czasu na gonienie rywali. Wyszło, że bardziej dynamicznie rusza Marek z Dawidem, dlatego to oni będą ścigać się o przepustkę do Londynu. Denis będzie teraz trenował na jedynce i wystartuje w niej w najbliższym Pucharze Świata – wyjaśnia Mariusz Słowiński, trener kadry sprinterów. (tp)

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 15 gości oraz 0 użytkowników.