Polski Związek Kajakowy

  • tacen12.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Borowska.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • DSC_1832.jpg

EYOF Győr 2017 - podsumowanie

  • gyor3
  • 21.07.2017r. w siedzibie PKOl w Warszawie, odbyło się ślubowanie Reprezentacji Polski na EYOF w Győr na Węgrzech. Kadrę tworzyło osiem osób: dwóch trenerów -Tomasz Szwed i Grzegorz Łabędzki - oraz sześcioro zawodników, tj.: Karolina Karolczuk (Dojlidy Białystok), Julia Górska (Włókniarz Chełmża), Patrycja Mendelska (AZS AWF Poznań), Stanisław Szafraniec (Posnania Poznań), Bartosz Hałas (AZS AWF Poznań), Maciej Szlachta (CWZS Zawisza Bydgoszcz).

    W sobotę udaliśmy się autokarami na Węgry. Podróż trwała do późnych godzin wieczornych, stąd też uciekł nam drugi dzień pod rząd bez treningu na wodzie. Dopiero w niedzielę zawodnicy mogli się rozwiosłować.

    Zawody rozpoczęły się we wtorek i trwały do soboty. Niestety nie udało się zdobyć naszym reprezentantom żadnego medalu i szczerze powiedziawszy, nie jest to rozczarowaniem. Znaliśmy swoje możliwości i zdawaliśmy sobie sprawę, że szans medalowych mogliśmy upatrywać co najwyżej na dystansie 500m, gdyż dwusetka to dystans na którym w Polsce nie rywalizują juniorzy młodsi, stąd też większość naszych zawodników nie potrafiła odnaleźć się na tym dystansie. Nasze domysły się potwierdziły i na pięćset metrów, w kilku konkurencjach, osiągnęliśmy bardzo dobre rezultaty, jak choćby siódme miejsce Bartka Hałasa w jedynce i szóste miejsce w dwójce ze Stanisławem Szafrańcem.

    Bardzo szybko pływała również Karolina Karolczuk w K-1, jednakże bardzo mocny półfinał nie pozwolił jej na awans do wyścigów finałowych, pomimo uzyskania szóstego czasu spośród wszystkich zawodniczek. Poprawnie spisała się również osada K-4 Mix, w której płynęli wymienieni wyżej zawodnicy oraz Julia Górska. Czwórka uzyskała ostatecznie dziesiąty czas na dwadzieścia osad startujących.

    Na pięćset zdecydowanie słabiej wypadli: kanadyjkarka Patrycja Mendelska oraz kanadyjkarz Maciej Szlachta, którym nie powiodło się zarówno w jedynce, jak i w dwójce mix. Za to wspomniana dwójka zawodników zdecydowanie lepiej zaprezentowała się na dystansie 200m, gdzie odpadli dopiero
    w półfinale.

    Podsumowując naszych zawodników należy wspomnieć również o tym, iż już w najbliższy czwartek rozpoczyna się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Bydgoszczy, czyli impreza główna dla wszystkich wspomnianych powyżej reprezentantów Polski, stąd też start w EYOF wypadł akurat w ostatnich dniach przedostatniego tygodnia BPSu, czyli w okresie, w którym zmęczenie treningowe jest najwyższe i co za tym idzie, forma sportowa w tym czasie jest zazwyczaj daleka od optymalnej. 

    Na akwenie w Gyor organizatorzy przygotowali tylko cztery tory, stąd też system kwalifikacji wymuszał zdecydowanie większą ilość startów niż zazwyczaj, np. żeby zdobyć medal trzeba było przejść dwie rundy kwalifikacji, potem półfinał i dopiero czwarty wyścig był tym finałowy. W każdym wyścigu trzeba było pływać bardzo szybko, bo zazwyczaj 1-2 osady przechodziły dalej, a osady z 3-4 miejsc odpadały. Powyższy system był bardzo ciekawy i widowiskowy, a przede wszystkim równy dla wszystkich, więc nie może być w ogóle mowy o tym, iż brak medali naszej kadry był efektem tego systemu.

    Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, wszystko było perfekcyjnie przygotowane w każdym calu. W programie regat pojawiły się konkurencje mix. Zarówno C-2 mix, jak i K-4 mix, to konkurencje zupełnie nowe dla nas i na pewno dla większości krajów również. Były to bardzo ciekawe konkurencje, w których nieoczekiwane porażki poniosły osady węgierskie, które składały się praktycznie z samych medalistów konkurencji indywidualnych, co pokazało, że w osadzie nie zawsze liczą się indywidualności, a przede wszystkim liczy się praca drużyny.

    Tor regatowy świetnie usytuowany, w bezpośrednim sąsiedztwie wioski olimpijskiej, z jednej strony całkowicie zasłonięty od wiatru lasem, z drugiej strony doskonale przygotowane nabrzeże z specjalnie przygotowanymi trybunami dla widowni. Dla każdej ekipy było specjalnie przygotowane miejsce w hangarach, jak również każda ekipa miała do dyspozycji na miejscu szatnie, toalety, prysznice, jak również strefę relaksu, w której na pięciu telewizorach można było śledzić na żywo transmisję z wyścigów. Realizatorzy pokazali światu jak należy transmitować zawody kajakowe. Kilkanaście kamer, ujęcia z każdej strony, nawet z drona, zbliżenia, powtórki w zwolnionym tempie, nawet ujęcia po zejściu z wody. Jednym słowem pełen profesjonalizm. 

    Hasło przewodnie Europejskiego Festiwalu Młodzieży Europy brzmiało: Talent now, idol in the future. Idąc tym tropem, jestem przekonany, że zawodnicy którzy wystartowali w Győr są w stanie w przyszłości pójść w ślady naszych olimpijczyków.

     

    Trener Tomasz Szwed

    Foto: S.Sikora-PKOl/www.aktywninawodzie.pl

    • gyor1
    • gyor2
    • gyor3
    • gyor4
    • gyor5
    • gyor6
    • gyor7
    • gyor8
    • gyor9

    Partnerzy


     

    Oficjalny dostawca medali
    dla PZKaj

    Programy kajakowe

    Program edukacji kajakowej dla dzieci
    www.akademiakajakowa.pl
     


     
    Uwaga kluby kajakowe!
    Program wsparcia dla klubów

     Najczęściej zadawane pytania

     


     

    Obowiązkowy program dla stypendystów
    „Selfie z Gwiazdą Sportu”

     


    Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

    Komunikat

     

    Kto nas odwiedza

    Odwiedza nas 219 gości oraz 0 użytkowników.