Polski Związek Kajakowy

  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • belgrad3.jpg
  • tacen12.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • DSC_1832.jpg
  • Borowska.jpg

Kursokonferencja trenerów PZKaj

Podsumowanie startów reprezentacji, wykłady eksperckie, dyskusje nad kalendarzem i przyszłością kajakarstwa w Polsce. W weekend w Instytucie Sportu konferowała blisko setka trenerów z całego kraju.

 

Spotkanie otworzył Prezes Józef Bejnarowicz. Szef związku podkreślił, że w sporcie największą wartość stanowią zawodnicy i trenerzy, stąd jeden z nadrzędnych celów PZKaj to wspieranie klubów. Dziś jest to możliwe poprzez użyczanie sprzętu i dofinansowywanie szkolenia, które związek systematycznie realizuje. Prezes zaznaczył też, że konferencja trenerów powinna odbywać się bezpośrednio po zakończeniu sezonu startowego.

 

O sezonie 2014

Wyniki podsumowali kolejno trenerzy poszczególnych reprezentacji.

 

Grupa juniorów

Robert Włodarczyk powiedział dużo dobrego o kanadyjkarzach i kajakarkach – złotych medalistach MŚ Juniorów. Podkreślił przy tym zasługi Stanisława Rybakowskiego i Zbigniewa Kowalczuka, bezpośrednich autorów sukcesów obu grup. Trener Włodarczyk przedstawił też plan szkolenia kadry na kolejny sezon. By nie dopuścić u zawodników do zaległości w nauce planowany jest udział w zgrupowaniach nauczycieli.

 

Grupa Kanadyjkarzy

Rafał Rogoziecki mówił o celach zrealizowanych i niezrealizowanych. Nakreślając plan szkolenia na najbliższe miesiące zaznaczył, że chce by w trzech lub czterech akcjach szkoleniowych uczestniczyli zawodnicy z kadry U23.

 

Grupa kajakarzy

Michał Brzuchalski wyjaśnił przyczyny niepowodzenia podczas startu w MŚ w Moskwie. Jako główne punkty podał trudności zawodników w adaptowaniu się do zadań treningowych, kłopoty zdrowotne kilku kajakarzy i problemy z motywacją ujawnione na końcowym etapie przygotowań. Szkoleniowiec podsumował także 30 lat swojej pracy i oficjalnie podziękował za współpracę z kadrą.

 

Grupa kajakarek

Kolejne wystąpienie należało do Tomasza Kryka. Trener zaczął od streszczenia poszczególnych etapów sezonu. Mówił o założeniach treningowych, celach i realizacji zadań. W drugiej części prezentacji Kryk poruszył temat problemów w dyscyplinie i nakreślił pomysły na ich przezwyciężenie. Podkreślił, że zawodnik musi mieć świadomość, że jego rola nie kończy się na uczestniczeniu w treningu czy zawodach. Sportowiec to zawód, który wymaga profesjonalnego podejścia i nieustającej pracy nad sobą.

 

Parakajakarstwo

Trenerzy Renata Klekotko i Michał Starczewski, koordynator parakajakarzy, przybliżyli dyscyplinę, zasady treningu i kwalifikacji.

 

Freestyle

Krzysztof Czaplicki, koordynator kadry, opowiedział o dyscyplinie i zaprezentował dokonania reprezentantów w sezonie.

 

Dawka wiedzy

Podczas spotkania panele mieli też specjaliści z zakresu medycyny sportowej i psychologii. Doktor Andrzej Rakowski, wieloletni lekarz reprezentacji, omówił zasady treningu wysokogórskiego. Doktor Dariusz Sitkowski, zastępca dyrektora Instytutu Sportu, zaprezentował obciążenia treningowe stosowane na przestrzeni lat i podsumował ich efekty w zawodach. Doktor Paweł Kaliszewski z Zakładu Badań Antydopingowych opowiadał o niedozwolonych metodach wspomagania. Bogumił Głuszkowski, trener przygotowania ogólnego, mówił o wadze komunikacji w zespole i skomplikowanej drodze do mistrzostwa. Wystąpił także Piotr Markiewicz, brązowy medalista z IO w Atlancie, który opowiedział o swojej karierze sportowej z perspektywy czasu. (TP)

 

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.