Polski Związek Kajakowy

  • DSC_1832.jpg
  • belgrad3.jpg
  • Tula_Czaplicki.jpg
  • Paszek_Iskrzycka.jpg
  • tacen12.jpg
  • Borowska.jpg

Pierwsze próby na wodzie

Grudzień spędzili biegając na nartach, a w styczniu zaczęli już pierwsze zajęcia na wodzie. Kadra slalomistów  trenuje przed olimpijskim sezonem.

 

Badania na wejściu

Okres przygotowawczy zaczęli od badań Instytutu Sportu. Na podstawie wyników sztab szkoleniowy nakreślił kierunek działań na najbliższe tygodnie, a zawodnicy zabrali się do pracy. Pierwsze zgrupowanie odbyło się w Krakowie, a kolejne w austriackim Ramsau. W górach trenował Mateusz Polaczyk, Grzegorz Kilijanek, Grzegorz Wójs, Natalia Pacierpnik, Marcin Pochwała i Piotr Szczepański.

Największy nacisk w treningu położono na budowanie bazy tlenowej, stąd głównym środkiem były zajęcia na nartach biegowych.

 

- W Austrii cała grupa bardzo mocno zaangażowała się w trening i wykonała wszystkie założone cele. Było świetnie. Pogoda dopisała i uniknęliśmy niespodzianek ze zdrowiem – podsumowuje Janusz Żebracki, trener kadry slalomistów.

 

Pierwsza woda

Od 8 stycznia kadra trenuje w portugalskim miasteczku Amarante położonym w okolicach Porto. Szkoleniowcy zdecydowali, że w roku olimpijskim rozpływanie zacznie się nieco wcześniej, także zawodnicy schodzą aktualnie na wodę dwa razy dziennie. Do tego dochodzi uzupełnienie na siłowni lub w terenie, gry ogólnorozwojowe i zajęcia na basenie. W odwodzie pozostaje jeszcze ergometr, ale z niego korzysta się głównie w przypadku nagłych niedyspozycji lub kłopotów pogodowych.

 

- Postawiliśmy na wcześniejsze rozpływanie, bo w lutym planujemy obóz w Australii lub Francji , a tam pierwsze zajęcia na torze. Obiekty na których będziemy trenować są bardzo wymagające, dlatego musimy wypracować dobrą dyspozycję – tłumaczy trener Żebracki.

 

Zadowalające rezultaty

Wszystko idzie według planu i zawodnicy notują zakładane postępy. Cała grupa jest zdrowa i nikogo, poza drobnymi przeziębieniami, nie trapią żadne poważniejsze urazy. Taki stan rzeczy to efekt dobrej profilaktyki żywienia i suplementacji nad którą czuwa dr Stanisław Kita i dietetyczka Barbara Frączek. Zawodnicy systematycznie pracują też z fizjoterapeutą Jarosławem Miczkiem, a dwa razy w mikrocyklu poddają się też zabiegom odnowy biologicznej.

 

- Nikt się nie skarży „odpukać” na żadne dolegliwości i to jest dla nas najważniejsze. Do tego na sprawdzianach i podczas badań część grupy osiąga życiówki, co cieszy tym bardziej, że są często to zawodnicy z długim stażem. Dobrze wygląda też obecna dyspozycja Mateusza Polaczyka. Jego poziom jest wyższy niż w analogicznym okresie rok temu – wyjaśnia szkoleniowiec. (tp)

Partnerzy


 

Oficjalny dostawca medali
dla PZKaj

Programy kajakowe

Program edukacji kajakowej dla dzieci
www.akademiakajakowa.pl
 


 
Uwaga kluby kajakowe!
Program wsparcia dla klubów

 Najczęściej zadawane pytania

 


 

Obowiązkowy program dla stypendystów
„Selfie z Gwiazdą Sportu”

 


Rada ds. Kompetencji Sektora Sportowego

Komunikat

 

Kto nas odwiedza

Odwiedza nas 28 gości oraz 0 użytkowników.